SZKOŁA PODSTAWOWA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

W     D Z I A Ł O S Z Y C A C H


Eurolekcje

W dniu 20 października w naszej szkole odbyły się eurolekcje. Wzięli w niej udział uczniowie klasy VII. Młodzież miała okazję dowiedzieć się więcej o działaniu i unkcjonowaniu Unii Europejskiej. Lekcja prowadzona była przez dr Bartłomieja Zapałę eksperta Team Europe – Kielce.

                             Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej. Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.

Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzieli się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznali możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona została także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.

Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.

Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej. Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.
Europejski Dzień Języków

        W dniu 24. 09. 2021 roku obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. W 2001 roku Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków. Celem tej inicjatywy jest ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych.

Z tej okazji uczniowie klasy ósmej pod kierunkiem opiekunów Klubu Europejskiego przygotowali program artystyczny pt. "Warto się uczyć języków obcych", połączony z konkursami ze znajomości języków obcych, a także z tematyczną wystawą prac na korytarzu szkolnym. Po uroczystym powitaniu uczniowie obejrzeli trzy scenki odbywające się w parku za granicą, w gabinecie szefa oraz na ulicy - nawiązujące do różnych sytuacji życiowych, w których znajomość języków obcych może okazać się bardzo przydatna. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, jak trudno jest podróżować po świecie nie znając języków , a przy tej okazji podkreślić ważność nauki języka obcego.

Wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursie ze znajomości języków obcych otrzymali słodkie nagrody.KALENDARIUME - DZIENNIK

LICZNIK ODWIEDZIN