ZESPÓŁ SZKÓŁ W DZIAŁOSZYCACH

SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DO RELIGII

na rok szkolny 2017/2018

Te podręczniki muszą rodzice kupić sami we własnym zakresie


>>  RELIGIA <<


Dzień Europejski


Dzień projektów

             W naszym gimnazjum tradycyjnie uczniowie klas II. realizują projekty uczniowskie. Tematyka jest bardzo różnorodna. Obejmuje zazwyczaj wszystkie przedmioty. W tym roku przedsięwzięcia naszych kolegów i koleżanek były bardzo ciekawe. Uczniowie mieli nie lada problem, aby dwa najciekawsze projekty zaprezentować społeczności szkolnej.

14 czerwca, w tak zwanym Dniu Projektów uczniowie Zespołu Szkół mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez grupę z klas IIa i IIb pt. „Piękna i Bestia” oraz prezentację projektu klasy IIa „Ocalić od zapomnienia. Relacja świadka, który przeżył II wojnę światową w Działoszycach”. Autorem scenariusza do projektu „Jak stworzyć teatr w gimnazjum” był Cyprian Cyra – uczeń klasy IIb. Koledzy i koleżanki wspólnie przygotowali przepiękną sztukę teatralną, opartą na motywach znanej wszystkim baśni. Nie zabrakło oryginalnych strojów, wspaniałej scenografii. Gra aktorska urzekła wszystkich zebranych. Nie obyło się bez bisów. Opiekunem projektu była pani Anna Miszczyk.


                

             Drugi z wybranych projektów związany był z historią naszej małej ojczyzny. Prace trwały już od września. Wtedy to na zaproszenie uczniów do szkoły przyjechała Pani Teresa Znojek – świadek trudnych i okrutnych losów Działoszyc z okresu II wojny światowej. Odbyło się ciekawe spotkanie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Grupa projektowa gościła również w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, gdzie nakręcono bardzo ciekawy film z udziałem Pani Teresy, która z fotograficzną wprost dokładnością opowiada o latach wojny i okupacji. Uczniowie zaprezentowali piękne portfolio, w którym znalazły się kopie zdjęć, dokumentów i oryginalnych pamiątek autorki wspomnień. Była to piękna i wzruszająca lekcja historii. Opiekunem projektu była pani Anna Kuśpiel. Gratulujemy wszystkim uczniom klas II.

                

SUKCES ZESPOŁU „DZIAŁOSZANKI”

             10 czerwca 2017 r. Szkolny Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Podczas tego festiwalu zespół „Działoszanki” odniósł kolejny sukces zdobywając wyróżnienie. Festiwal ten jest prestiżowym i jedynym tego rodzaju festiwalem w Polsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć.

                

„Kartki z powstania”

             25 maja uczniowie klas II pod opieką wychowawców wzięli udział w wyjeździe do Kazimierzy Wielkiej. W tamtejszym Domu Kultury mogli obejrzeć piękne przedstawienie przygotowane przez Kielecki Teatr Lektur. Spektakl powstał na podstawie „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Była to bardzo ciekawa przygoda dla gimnazjalistów, lekcja, opowiadająca o walce i obojętności, miłości i zdradzie oraz codzienności z życia warszawiaków. Wykorzystanie multimediów, oryginalne efekty dźwiękowe i świetlne sprawiły, że uczniowie mogli przez chwilę poczuć się tak, jakby byli w Warszawie w 1944 roku. Spektakl bardzo się wszystkim podobał.


Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły

             W dniu 5.06.2017 w hali sportowej w Działoszycach odbył się międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły. W turnieju udział wzięły uczennice reprezentujący: Gimnazjum nr 1 w Pińczowie, Gimnazjum nr 2 w Pińczowie, Gimnazjum w Działoszycach oraz Gimnazjum w Węchadłowie. Dziewczęta na boisku rywalizowały systemem „Każdy z każdym”. Po emocjonującej i zaciętej rywalizacji turniej wygrały uczennice z gimnazjum nr 1 z Pińczowa. Drugie miejsce zajęły dziewczęta z Gimnazjum nr 2 z Pińczowa, trzecie miejsce natomiast dziewczęta z Gimnazjum z Działoszyc.


DZIEŃ DZIECKA 2017 - RAJD PIESZY DO RACŁAWIC


             W dniu 1 czerwca 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz I- III gimnazjum wybrali się na pieszy rajd do pobliskich Racławic. Całość poprzedziły życzenia Dyrektora Zespołu Szkół w Działoszycach Pani Marty Nowak oraz prelekcja policjanta z zakresu profilaktyki uzależnień, zgubnego wpływu używek na organizm człowieka i jego wydolność. Przedstawiciel policji przypomniał też zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Następnie wyruszyliśmy na 14 kilometrową trasę. Piękna pogoda oraz widoki okolicy sprawiły, że szybko dotarliśmy pod Kopiec Kościuszki w Janowiczkach. Tam historię tego miejsca przedstawiła Pani Anna Kuśpiel - nauczyciel historii naszego Zespołu Szkół. Po posiłku uczniowie brali udział w rekreacyjnych grach i rozgrywkach sportowych. Wręczono również nagrody za rozgrywane konkursy.

Inicjatywa rajdu wyszła od Samorządu Uczniowskiego. Jak zwykle w organizację imprezy szkolnej włączyło się duże grono rodziców, a najlepsze życzenia jak co roku złożył Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Pan Zdzisław Leks, który zapewnił też niezbędne wsparcie finansowe.

Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej po życzeniach oraz obdarowaniu słodkościami brali udział w grach i zabawach sportowych i rekreacyjnych na terenie szkoły. Tu też było mnóstwo radości, zabawy i uśmiechu.                

20 rocznica nadania imienia Tadeusza Kościuszki Szkole Podstawowej w Działoszycach.

      Dnia 26.05.2017roku odbyła się uroczystość zorganizowana z okazji 20 rocznicy nadania naszej szkole imienia Tadeusza Kościuszki.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością: Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Zdzisław Leks, ksiądz proboszcz Stefan Świderski, byli dyrektorzy szkoły Stanisław Nowak i Andrzej Kołpak, nauczyciele pracujący przed laty w naszej szkole, rodzice.

Jubileusz to okazja do wspomnień, refleksji i podsumowań wieloletniej pracy szkoły. To również moment do zastanowienia się, jak będzie ona wyglądać w następnych dziesięcioleciach.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rynku w Działoszycach. Zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie udali się w barwnym korowodzie , prowadzonym przez Mażoretki pod pomnik, aby złożyć hołd patronowi.


                

             Po powrocie do szkoły, odbyła się oficjalna część uroczystości, którą zainicjowało wyprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego.

Następnie głos zabrała Pani dyrektor Marta Nowak, która bardzo serdecznie powitała zaproszonych gości oraz społeczność szkolną. Szczególnie serdeczne słowa skierowała do tych, bez których szkoła nie wyglądałaby tak, jak wygląda teraz - byłych nauczycieli.

Pani Dyrektor podkreśliła, że Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostaną w pamięci, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Następnie przedstawiła historię szkoły w Działoszycach, wspomniała o licznych rozbudowach i modernizacjach budynku, wymieniła kluczowe sukcesy uczniów w nauce, na gruncie artystycznym oraz sportowym.

Po wystąpieniu dyrektora szkoły głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Pan Zdzisław Leks. Złożył gratulacje i życzenia dalszego pięknego rozwoju szkoły.

Ksiądz proboszcz Stefan Świderski, składając życzenia, zaintonował tradycyjne ,,Sto lat’’

                      

             W kolejnym punkcie uroczystości wręczono nagrody, ufundowane przez burmistrza, dla zwycięzców międzyszkolnego konkursu wiedzy o gminie Działoszyce oraz konkursu plastycznego ,,Tadeusz Kościuszko w oczach dzieci’’.


             Po oficjalnej części uczniowie przedstawili część artystyczną.

Rozpoczęli Polonezem w wykonaniu uczniów gimnazjum. Taniec, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez zgromadzonych. Następnie uczniowie klas 4-6 przybliżyli sylwetkę patrona Tadeusza Kościuszki. Następnie w brawurowym Krakowiaku zaprezentowali się uczniowie klas najmłodszych. ,, Ja Tadeusz Kościuszko …’’ to tytuł inscenizacji, z którą wystąpili mali aktorzy ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Uroczystość zakończył występ szkolnego zespołu śpiewaczego Działoszanki.
WYCIECZKA KLAS III GIMNAZJUM DO OŚWIĘCIMIA I PSZCZYNY

             W dniu 25 maja 2017 r. uczniowie klas III wraz wychowawcami panią Iloną Soja i panem Tomaszem Stawiarskim oraz nauczycielem religii katechetą Piotrem Markiewiczem udali się na wycieczkę do Oświęcimia i Pszczyny. Celem wyjazdu było zobaczenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau, jak również zwiedzenie dawnej rezydencji magnackiej w Pszczynie. Wszyscy zebrali się wcześnie rano na szkolnym parkingu, aby o godz. 6.30 wyruszyć w drogę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ,,Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau'', które jest symbolem Holocaustu, terroru oraz ludobójstwa. Po krótkim wyczekiwaniu w kolejce, otrzymaliśmy słuchawki i wraz z przewodnikami zaczęliśmy zwiedzanie.

          

Kolejnym etapem wycieczki był Zamek w Pszczynie. Już z zewnątrz zachwycił wyglądem. Uczniowie dowiedzieli się, że w tym przepięknym pałacu zachowały się oryginalne meble i całe wyposażenie. Nie zostały one zniszczone podczas II wojny światowej, dzięki czemu jeszcze lepiej poczuliśmy klimat tamtych czasów. Na ścianach znajdowały się poroża i trofea upolowanych zwierząt, a w sali lustrzanej ogromne lustra. Dziś odbywają się tam różne koncerty. Cały zamek zaimponował wielkością, wystrojem, przepychem oraz bogactwem wnętrz i komnat.

Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń z wyjazdu, wróciliśmy do Działoszyc około godz.20.30. Mamy nadzieję, że ta wycieczka na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. To na pewno niezwykła i niecodzienna lekcja historii, która powinna skłonić do refleksji na temat minionych wydarzeń.

Konkurs ekonomiczny „E – banking w praktyce”

             19 maja 2017roku odbył się finał III Wojewódzkiego Konkursu Ekonomicznego „E – banking w praktyce”. Konkurs organizowany był przez Gimnazjum w Zbludowicach przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Tematyka dotyczyła zagadnień z zakresu edukacji ekonomicznej i zachowań przedsiębiorczych. W finałach konkursu z naszej szkoły brało udział pięć trzyosobowych zespołów. Zespołem, który uzyskał największą liczbę punktów był zespół z klasy IIIa w składzie: Kozłowska Karolina, Kozłowski Jakub, Sutor Piotr. Również bardzo dobrze poradzili sobie pozostali uczestnicy, a mianowicie: Gołąb Małgorzata, Masiuda Marta, Nocoń Paulina – klasa IIIa; Grzybczak Gabriela, Kula Damian, Łakota Aleksandra – klasa IIIb; Jasińska Sylwia – klasa Ia; Olesińska Kinga, Nowak Weronika, Frąckiewicz Weronika, Błajszczak Kinga, Janocha Izabela – klasa Ib. Przygotowując się do konkursu uczniowie mieli możliwość poszerzyć znajomość zagadnień ekonomicznych z zakresu funkcji i zadań NBP, bankowości elektronicznej, polityki pieniężnej, historii pieniądza, wartości i roli pieniądza, obrotu bezgotówkowego, modernizacji polskich banknotów, numizmatyki; młodzież zdobyła umiejętność planowania i konsekwentnego realizowania wyznaczonych celów. Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczyciela wiedzy o społeczeństwie – Mirosławy Goły.

                    

                     

             12 maja 2017 roku uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego.Szkołę reprezentowali uczniowie: Przemysław Adamczyk - klasa I, Kamil Wojtal - klasa IB , Sebastian Adamczyk - klasa IIB . Drużyna zajęła II miejsce. Uczniowie otrzymali dyplom i nagrody rzeczowe. Za osiągnięcie najwyższego wyniku turnieju Sebastian Adamczyk otrzymał wyróżnienie i nagrodę rzeczową. Gratulujemy!!!.

          

Powiatowym Turnieju Dziecięcej Piłki Ręcznej w Złotej i Kielcach

             W dniu 10 maja 2017r. reprezentacja uczniów klas 1-3 naszej szkoły wzięła udział w Powiatowym Turnieju Dziecięcej Piłki Ręcznej, który odbył się w Złotej. W turnieju wzięło udział 5 drużyn ze szkół podstawowych w Złotej, Kijach, Pińczowie oraz Sędowicach. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym, dwa razy po pięć minut. Nasi reprezentanci Działoszycach wygrali wszystkie swoje mecze, za każdym razem z dużą przewagą punktową. Pochwały należą im się również za zaangażowanie i poświęcenie każdego zawodnika w każdej minucie meczu. Drużyna z Działoszyc wystąpiła w następującym składzie: Paweł Kocel, Krystian Kłębek, Marcin Rubacha, Martyna Chrzan, Miłosz Cichoń, Alicja Grzyb, Szymon Piotrowski, Wiktor Trociński, Oskar Kowal, Wojciech Żera. Uczniowie ci zakwalifikowali się do kolejnego etapu rozgrywek i już trwają solidne do niego przygotowania.


Od bieżącego roku szkolnego uczniowie klas 1-3 biorą udział w Świętokrzyskim Programie Wspierania Rozwoju Aktywności Fizycznej - Dziecięca Piłka Ręczna. Jego realizatorem jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Głównym celem programu jest promocja aktywności fizycznej poprzez popularyzację piłki ręcznej, rozwój kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie nowatorskich technik i metod prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. W Działoszycach opiekunami zespołu są Pani Teresa Banaszek- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz Pan Łukasz Jędraski- nauczyciel wychowania fizycznego.             8 maja 2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie gminnym turnieju Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Szkołę reprezentowali uczniowie: Karolina Nowak (kl. V), Aleksandra Czekalska (kl. VI), Bartosz Dobrzański (kl. VI), Mikołaj Mazur (kl. VI). Uczniowie jako drużyna zajęli II miejsce. Gratulujemy rewelacyjnej jazdy po torze przeszkód!

          

AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była obchodzona w Zespole Szkół w Działoszycach bardzo uroczyście. W piątek 28 kwietnia uczniowie i grono pedagogiczne z Panią Dyrektor Martą Nowak na czele uczestniczyli w akademii pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Chcąc przybliżyć uczniom szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju klasy I-III gimnazjum pod opieką Anny Miszczyk przygotowały montaż słowno-muzyczny. Uświetnieniem uroczystości był występ zespołu śpiewaczego Działoszanki Plus pod kierunkiem pana Adama Kocerby. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród młodzieży oraz do poczucia dumy z tego, że jest się Polakiem.


             3 maja uczniowie wzięli udział w gminnych obchodach Święta Konstytucji. 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się tradycyjnie od przejścia uczniów pod budynek UMiG Działoszyce. Stąd poczty sztandarowe – ze sztandarem Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki, delegacja młodzieży szkolnej oraz wszyscy zebrani przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki na rynku. Tam odbyło się uroczyste złożenie kwiatów. Atrakcją przemarszu był oczywiście występ mażoretek, które prowadziły pochód wraz z orkiestrą dętą. Dziewczęta w galowych strojach z biało-czerwonymi pomponami dzielnie i z gracją przemaszerowały przez ulice Działoszyc. Po uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny uczestnicy udali się na plac szkolny, gdzie zakończono obchody święta.

                      
        

VIII wiosenny turniej piłki nożnej SP


             W dniu 12 kwietnia 2017r., już w świątecznej atmosferze drużyny ze szkół podstawowych: Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie, Szkoła Podstawowa w Michałowie, Szkoła Podstawowa w Stępocicach oraz Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Działoszycach wzięły udział w VIII Wiosennym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce. Drużyny rywalizowały systemem każdy z każdym, wszystkie mecze były niezwykle zacięte i emocjonujące. Poziom piłkarski też niezwykle wyrównany, o czym świadczy to, że trzy drużyny nie przegrały żadnego meczu, a kolejność pierwszych trzech wynikała jedynie z bilansu bramkowego. I miejsce w turnieju zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie, II miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, a trzecie uczniowie Szkoły Podstawowej w Działoszycach. Najlepszym zawodnikiem meczu została wybrana Zofia Porada- uczennica Szkoły Podstawowej w Działoszycach, a najlepszym strzelcem uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie. Trzy najlepsze zespoły Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Pan Zdzisław Leks uhonorował okazałymi pucharami. Wszystkim uczestnikom wręczono też pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom turnieju, uczniom oraz opiekunom, złożyła Dyrektor Zespołu Szkół w Działoszycach Pani Marta Nowak. Zaprosiła jednocześnie wszystkich na kolejny turniej w przyszłym roku. Przed rozpoczęciem turnieju pogadankę z zakresu profilaktyki uzależnień oraz funkcjonalności aplikacji mobilnej Moja Komenda przeprowadził z uczniami przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie Tomasz Borzęcki.


T y d z i e ń    K u l t u r y    J ę z y k a

           W ramach Tygodnia Kultury Języka w Zespole Szkół w Działoszycach odbyły się liczne konkursy i projekty. W szkole podstawowej uczniowie rywalizowali w konkursie ortograficznym i recytatorskim. Zrealizowali projekt pod hasłem „Nasza najciekawsza lektura” oraz „Stop wulgaryzmom”.

W gimnazjum odbył się konkurs ortograficzny o tytuł mistrza ortografii. W konkursie recytatorskim wyłoniono mistrza słowa. Odbył się również konkurs literacki,, w którym uczniowie wykazali się umiejętnością redagowania wiersza i opowiadania.

Laureaci wszystkich konkursów zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.

APEL Z OKAZJI 77 ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ


             10 kwietnia uczniowie klas I i II Gimnazjum w Działoszycach pod kierunkiem pani Małgorzaty Wierzby przygotowali apel poświęcony obchodom 77 rocznicy zbrodni katyńskiej. Aby przypomnieć tę straszliwą kartę naszej historii, młodzież przygotowała fakty historyczne i wiersze poświęcone ofiarom.

Mamy nadzieję, że prawda o zamordowaniu tak wielu polskich jeńców wojennych zostanie w pamięci naszych uczniów na zawsze.

             6 kwietnia 2017 odbył się w Pińczowie etap powiatowy Ogółnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".W turnieju wzięły udział uczennice naszego Gimnazjum - Sylwia Nakonieczna z klasy IIA i Karolina Kozłowska z klasy IIIA. Karolina zdobyła II miejsce. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody , nagrodzono również pozostałych uczestników turnieju. Gratulujemy!!!

          

"D Z I E Ń     P A P I E S K I"

             W dniu 04. IV. 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 12 – tej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.

Akademię przygotowali uczniowie gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej pod kierownictwem ks. Grzegorza Szlenka i katechety Piotra Markiewicza.

Akademia przypomniała wszystkim uczestnikom postać tego Wielkiego Polaka, człowieka z wielkim sercem, który kochał ludzi, ale nade wszystko kochał Boga. Uczniowie zaprezentowali piękne wiersze oraz prezentacje multimedialne dotyczące świętego Jana Pawła II. Zapalono 12 świec przed obrazem Ojca Świętego, które symbolizowały 12 – tą rocznicę śmierci tego Wielkiego Polaka.

            

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

KLAS 1 - 3

Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach

             3 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbył się Szkolny konkurs recytatorski klas 1 - 3. Wydarzenie to było dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników konkursu. Uczniowie recytowali wiersze wybitnych polskich poetów: J. Brzechwy, J. Tuwima.

          

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Natalia Pawlik (uczennica kl.2b),
II miejsce - Daria Nowak (uczennica kl.2b), Amelia Grębosz, (uczennica kl.2a) Miłosz Cichoń (uczeń kl.3),
III miejsce - Amelia Stec (uczennica kl.3), Julia Grelewicz (uczennica kl.3).

Na wyróżnienie zasłużyli: Emilia Grelewicz (kl.3), Nikola Jędruch (kl.3), Milena Kuśpiel (kl.2b), Piotr Kocel (kl.2a), Wiktoria Migas (kl.1), Jakub Zając (kl.1) i Amelia Winiarska (kl.1).

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”


             30 kwietnia 2017 w naszej szkole odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Szkołę Podstawową reprezentowali uczniowie klasy VI – Sebastian Skóra i Jakub Skrzyński oraz klasy IV – Zuzanna Adamczyk . Gimnazjum reprezentowały Sandra Malara, Sylwia Nakonieczna i Karolina Kozłowska.

Do etapu powiatowego zakwalifikowały się Karolina Kozłowska i Sylwia Nakonieczna. Gratulujemy!

O G Ł O S Z E N I E

SAMORZĄD UCZNIOWSKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ ORGANIZUJE KONKURS

PLASTYCZNY ZWIĄZANY Z PATRONEM SZKOŁY TADEUSZEM KOŚCIUSZKĄ.

PRACE PLASTYCZNE PROSIMY SKŁADAĆ DO KOŃCA MARCA 2017 ROKU W ŚWIETLICY SZKOLNEJ.

BLIŻSZYCH INFORMACJI UDZIELA OPIEKUN SAMORZĄDU.

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Sukces Szkolnego Zespołu Śpiewaczego „Działoszanki Plus”

             W niedzielę 18 marca br. Zespół Śpiewaczy „Działoszanki Plus”, który działa przy naszych szkołach pod kierunkiem nauczyciela muzyki pana Adama Kocerby zapisał na swoich kartach kolejny duży sukces na szczeblu wojewódzkim. Uczestnicząc w przeglądzie „Dziecięca Estrada Folkloru” organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zdobył po raz ósmy w swojej kategorii I – miejsce. Duży sukces odniosła także solistka zespołu Martyna Miszczyk, która w kategorii solistów również wyśpiewała I – miejsce. Biorąc pod uwagę wysoki poziom konkurencyjnych prezentacji konkursowych oraz ich ilość jest to dla zespołu wysokie osiągnięcie. W tegorocznej edycji powyższego przeglądu „Działoszanki Plus” wystąpiły w składzie: Kołpak Karolina, Kozłowski Jakub, Książek Justyna, Kula Damian, Łach Patrycja, Miszczyk Martyna, Olesińska Kinga, Olesińska Weronika, Sęk Maja, Sznajderska Katarzyna, Szostak Natalia.

Dziewczętom i chłopcom z zespołu oraz jego opiekunowi panu Adamowi Kocerbie gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć.

              

Szkolne rozgrywki w Piłkę Ręczną

             W dniu 22 marca jak co roku ruszyły szkolne rozgrywki w piłkę ręczną dla chłopców (Gimnazjum). Głównym celem rozgrywek jest popularyzacja piłki ręcznej, integracja młodzieży szkolnej, zagospodarowanie wolnego czasu podczas przerwy międzylekcyjnej propagowanie aktywnych form wypoczynku, wpajanie zasad „fair play”, oraz kulturalnego dopingu. W turnieju reprezentacje poszczególnych klas w każdy poniedziałek, środę i piątek na „długiej przerwie” rywalizują miedzy sobą systemem „Każdy z każdym” o tytuł mistrza szkoły. Każdą drużynę do zwycięstwa kulturalnym dopingiem motywują kibice.

Dziecięca Piłka Ręczna

             W roku szkolnym 2016/2017uczniowie klas 1- 3 przystąpili do realizacji Programu Wspierania Rozwoju Aktywności Fizycznej - Dziecięca Piłka Ręczna.

Głównym celem działań jest promocja aktywności fizycznej, rozwój kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie nowatorskich technik i metod prowadzenia zajęć wychowania fizycznego.

W ramach Programu szkoła została doposażona w zestawy do gry w dziecięcą piłkę ręczną. Uczniowie podczas lekcji wychowania fizycznego wykonują ćwiczenia indywidualne, biorą udział w grach i zabawach z piłkami, poznają zasady gry.

Na zakończenie Programu uczniowie wezmą udział w sportowej rywalizacji.


Szkolny turniej tenisa stołowego w Szkole Podstawowej


„Witaj wiosno!", „Żegnaj zimo!”

             21 marca uczniowie klas I- III witali wiosnę.Uroczystość rozpoczęli przedstawieniem pt. „ Witaj Wiosno”, którego celem było zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy nadchodzącej wiosny. Mogliśmy też podziwiać klasy w przygotowanych piosenkach o tematyce wiosennej.

Następnie kolorowy korowód przeszedł uliczkami miasta ze śpiewem i okrzykami „Witaj wiosno!", „Żegnaj zimo!” szukając zwiastunów wiosny. Obchody święta wiosny były bardzo udane. Wszyscy dobrze się bawili.SPEKTAKL „SKĄPIEC” W WYKONANIU TEATRU MŁODEGO POKOLENIA


             W dniu 21 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym spektaklu. Trójka młodych aktorów z teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku zmierzyła się ze sztuką jednego z najwybitniejszych twórców komedii – Moliera. Wszyscy wystąpili w maskach i charakterystycznych strojach, które pięknie oddały klimat XVII-wiecznej Francji. Gra w ograniczonym składzie wymagała od nich dużych umiejętności i sprawności fizycznej.

Spektakl był bardzo pouczający, choć humor raczej miał gorzki smak. To studium skąpstwa, które uosabia główny bohater – świetnie zresztą zagrany.

Wizyta teatru okazała się dla wszystkich ciekawą lekcją, dała możliwość podpatrzenia aktorskiego rzemiosła. Przy okazji było to świetne przypomnienie problematyki komedii Moliera.

Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym


             W dniu 17 marca 2017 nauczyciele wychowania fizycznego w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Działoszycach zorganizowali Mistrzostwa Szkoły w Tenisie stołowym dla uczniów Gimnazjum. Impreza przeprowadzona została w ramach Świętokrzyskiego Dnia Tenisa Stołowego. W Turnieju udział wzięło 40 uczniów – 32 chłopców i 8 dziewcząt. Zawodnicy rywalizowali w grze singlowej o tytuł mistrza szkoły „systemem pucharowym”. Mecze były zacięte i bardzo wyrównane, a sam turniej sprawił uczniom wiele radości. Impreza zakończyła się ceremonią wręczenia przez panią Dyrektor pamiątkowych dyplomów zwycięzcom. Rywalizację wśród gimnazjalistów wygrał Patryk Szaleniec z klasy 3a, wśród dziewczyn natomiast triumfowała Natalia Szczukiewicz z klasy 3b.

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

             W czwartek 16 marca br. odbyło się w naszej szkole spotkanie przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie z członkami Szkolnego Zespołu Śpiewaczego „Działoszanki Plus”. Dotyczyło ono profilaktyki uzależnień od alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na negatywny wpływ uzależnień na zdrowie i życie człowieka.


Spotkanie klasy 3 Szkoły Podstawowej z policjantem - Bezpiecznie w internecie


             15 marca 2017r. w ramach Programu Wychowawczego i Profilaktyki uczniowie klasy 3 wzięli udział w prelekcji prowadzonej przez przedstawiciela Policji Komendy Powiatowej w Pińczowie poświęconej bezpiecznemu korzystaniu z Internetu oraz zasad korzystania z telefonu komórkowego.

Pani policjant zwróciła szczególną uwagę na ryzyko wynikające z zamieszczania na portalach społecznościowych zdjęć z wizerunkiem własnym lub innych osób, upublicznianiu danych. Uczniowie dowiedzieli się o tym że wszelkie groźby, wulgaryzmy, oszczerstwa, obraźliwe komentarze przy użyciu Internetu lub telefonu jest karalne. A wszystko to, co zamieszczą w sieci zostaje w niej na zawsze.

Na zakończenie Pan Dyrektor podziękował wykładowcy za ciekawe prowadzenie prelekcji.

KONKURS !!!

             Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej i Gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie literackim pod tytułem „List do pisarza”. Przedmiotem konkursu jest napisanie listu, którego adresatem będzie wybrany autor książek. List ma być o tematyce związanej z przeczytaną książką tego autora. List ma być napisany odręcznie.

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z pełnym regulaminem konkursu, który jest dostępny w bibliotece szkolnej.

Konkurs pięknego czytania klas 2 i 3 SP

           

Spotkanie naoworoczne

           

Plan lekcji na II semestr roku szkolnego 2016/2017

Szczegółowy plan zajęć na II semestr roku szkolnego 2016/2017 znajduje się poniżej

P L A N 

35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

             Stan wojenny pociągnął za sobą bliżej nieokreśloną liczbę ofiar oraz bezmiar indywidualnych krzywd, stłumił wyzwoloną przez Solidarność wielką energię społeczną. Wydarzenia z tego okresu przybliżyli w dniu 13. 12. 2016r. uczniowie klasy II a oraz II b przygotowując pod opieką pana Dariusza Stępnia montaż słowno – muzyczny poświęcony 35 rocznicy wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego.


             Samorząd Uczniowski i Koło Wolontariackie działające w Zespole Szkół w Działoszycach po raz pierwszy w tym roku szkolnym włączyło się w Ogólnopolską Akcję Szlachetna Paczka. Dla wybranej z listy rodziny przygotowaliśmy potrzebne rzeczy. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum bardzo chętnie dzielili się prezentami. W piątek 9 grudnia przedstawiciele ze szkoły zawieźli wszystkie paczki do Gimnazjum nr 2 w Pińczowie, gdzie znajduje się magazyn Szlachetnej Paczki. Pokazaliśmy, że razem możemy więcej.

           

             9 grudnia 2016 roku odbył się apel promujący czytelnictwo przygotowany przez uczniów klas drugich gimnazjum. Uczniowie w przedstawieniu "Sąd nad książką" udowodnili,że książka jest w stanie otworzyć przed nami wszystkie, nawet najbardziej oporne drzwi.Wystarczy tylko wziąć ją do ręki. Książka to naprawdę przyjaciel człowieka. Nieważne ,że są kasety video, płyty DVD, internet.Nic, naprawdę nic nie zastąpi cichego szelestu kartek, zapachu biblioteki i tej odrobiny tajemniczości, którą daje nam książka.

             Gdzie nie ma książki, tam w życiu człowieka czyni się zła pustka, której niczym wypełnić nie można. Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca.Książka bowiem naucza serce dobroci i miłości, w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.

W dniu 8 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się apel promujący czytelnictwo.Uczniowie klasy 4 i 6 przygotowali inscenizację "Bajkowy ambaras". Przedstawienie bardzo spodobało się naszym uczniom.

           

MIKOŁAJKI 2016

Święty Mikołaj do nas przychodzi,
dużo prezentów dzieciom przynosi.
W buciki wszystko zwinnie upycha
i jak czarodziej w pośpiechu znika.


6 grudnia 2016 roku naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach najmłodszych, ale również tych starszych kolegów. Każdy chciał się z nim spotkać. Ten brodaty jegomość oraz jego urocze pomocnice - Śnieżynki został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Okazało się, że nawet najdrobniejszy podarek od Mikołaja potrafi dać wiele radości.

Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty. Uczniowie z ogromną radością zaprosili św. Mikołaja za rok, obiecując, że będą bardzo grzeczni!

             Dnia 2 grudnia 2016 r. uczniowie klasy IIIA gimnazjum: Piotr Sutor, Hubert Jakubas zdobyli I miejsce w konkursie „Bezpieczeństwo i technika samochodowa”. Konkurs organizowany był przez ZSZ w Skalbmierzu. Uczniowie celująco rozwiązali test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz znajomości marek samochodów i ich części. W części praktycznej również wykazali się znakomitymi umiejętnościami m. in.: bezbłędnie rozpoznali podstawowe części samochodowe, wymienili koło.

" O w o c o w o   w a r z y w n a   r e w i a   m o d y "


            „Owocowo-warzywna rewia mody” - pod takim hasłem odbyła się II edycja konkursu plastycznego zorganizowanego przez Agencję Rynku Rolnego w województwie świętokrzyskim w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”, który realizowany jest w naszej szkole. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III z całego regionu. Spośród 751 prac (w tym 22 prace z naszej szkoły) nadesłanych przez uczniów klas I-III szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Dnia 24 listopada 2016r. w Centrum Kongresowym Targów Kielce podczas uroczystej Gali Finałowej rozstrzygnięto w/w konkurs i odbyło się wręczenie nagród i dyplomów. Laureatem naszej szkoły został uczeń klasy I Igor Pawula pod opieką wychowawcy p. Jadwigi Mazur, który zajął I miejsce, a wyróżnienie otrzymał uczeń klasy IIb Mateusz Goły- wychowawca p. Barbara Baranowska.

"Czy słowem można zabić ?"

            W dniu 1 grudnia 2016r. gościliśmy w naszym Zespole Jacka Musiatowicza. Artysta, który współpracuje z takimi zespołami i postaciami jak: Oddział Zamknięty, Marcin Zylik, Tomek Dzień, Gerard Niemczyk, Karolina Sklosz- Kowalska, Darek Tokarzewski, grupa VOX, LOMBARD, Iwona Węgrowska czy Patrycja Markowska oraz firmą SCENA ARS MARKETING S.C. przybył do naszej szkoły z programem profilaktycznym dla młodzieży pod tytułem "Czy słowem można zabić". Autor przestrzega w nim młodzież przed zgubnymi wpływami używek. Program przeplatany był piosenkami autorstwa Pana Jacka, których słowa idealnie komponowały się z treścią programu. Program był też okazją do spotkania naszych uczniów z rówieśnikami ze Stępocic i Dzierążni, których mieliśmy przyjemność gościć.

ANDRZEJKI 2016

            W dniu 25 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach w klasach I-III odbyły się andrzejki. Na ten magiczny dzień wychowawcy wspólnie z uczniami przygotowali różne atrakcje. Dzieci z radością uczestniczyły we wróżbach, gdyż każde chciało wiedzieć, co je czeka w przyszłości. Nie obeszło się bez tradycyjnego lania wosku, wróżby z butami, przebijania papierowych serc z imionami, aby odczytać imię swojej sympatii, rzucaniu kostek do gry, kombinacji cyfr z daty urodzenia, wróżenia z kubków pod którymi ukryte były: klucz, moneta, pierścionek, cukierek; wylosowanie monety wskazywało bogactwo, klucz – nowy dom, pierścionek – ślub, a cukierek dużo szczęścia w życiu. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie ukryte w ciasteczkach. Wróżbom towarzyszyły konkursy i wspólna zabawa przy muzyce. mWszyscy wspaniale się bawili.

            W dniu 28 listopada 2016r. uczniowie klas Ia i Ib gimnazjum przygotowali andrzejkowe wróżby. Przybliżyli tradycje i zwyczaje andrzejkowe w formie prezentacji multimedialnej,a następnie przeprowadzili szereg wróżb i zabaw, m.in. losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, ustawianie butów, przekłuwanie imion przyszłych sympatii. Najwięcej zabawy sprawiło uczniom lanie wosku i odczytywanie przyszłości z odlanych figur. Wszyscy bawili się doskonale.
W godzinach popołudniowych na sali gimnastycznej rozpoczęły się andrzejkowe harce. Licznie zgromadzeni uczniowie z zapałem i niezwykłą energią opanowali parkiet. Zabawa była bardzo udana. Skoczne rytmy i miła atmosfera sprawiły, że nikt nie chciał wracać do domu.

             W dniu 25 listopada 2016 roku w Zespole Szkół w Działoszycach nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali międzyklasowy Turniej w Badmintona dla uczniów Szkoły Podstawowej (klasy 4-6) oraz uczniów Gimnazjum. Była to impreza zorganizowana w ramach „Świętokrzyskiego Dnia Badmintona” pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Świętokrzyskiego Związku Badmintona.

W turnieju reprezentanci klas szkoły podstawowej rywalizowali systemem „każdy z każdym”, w grze singlowej natomiast reprezentanci klas gimnazjalnych rywalizowali w grze deblowej (mikst). W pierwszej fazie zawodów gimnazjaliści rozgrywali mecze systemem pucharowym, aż do wyłonienia trzech najlepszych par, które następnie w finale zagrały „każdy z każdym”.

W szkole podstawowej zawody wygrała klasa 6 w składzie: Zofia Porada i Norbert Karbowniak, drugie miejsce zajęła klasa 5 , miejsce trzecie klasa 4.
W Gimnazjum rywalizację wygrała klasa IIIa w składzie: Patryk Szaleniec, Aleksandra Jędruch oraz Izabela Jarosz. Drugie miejsce zajęła klasa Ib, miejsce trzecie klasa 2b.
Warto dodać, że Turniej w Badmintona sprawił zawodnikom wiele frajdy, emocji i satysfakcji. Nie możemy również zapomnieć o kibicach, którzy kulturalnymi okrzykami wspierali i dopingowali swoich reprezentantów.

Kibicowaliśmy mistrzom!!!

             W dniu 23 listopada 2016 roku blisko 50 uczniów naszego gimnazjum kibicowało szczypiornistom Vive Tauronu Kielce. Tym razem ubiegłoroczni zwycięzcy Ligi Mistrzów pokonali Azoty Puławy. Nie był to jednak łatwy mecz, a zwycięstwo- 38:39 piłkarze kieleccy odnieśli dopiero po dogrywce. Emocji było więc bardzo dużo.


„ Kiedy palisz papierosy dajesz sercu mocne ciosy”

             W dniu 18 listopada 2016 r uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej przygotowali oraz przedstawili apel profilaktyczny pt. „ Kiedy palisz papierosy dajesz sercu mocne ciosy”.

Apel miał na celu
-promocja zdrowego stylu życia wolnego od tytoniu i innych środków uzależniających.
-przekazanie informacji o przyczynach, dynamice i skutkach uzależnienia od tytoniu,
-uświadomienie zagrożeń, jakie niesie nałóg palenia papierosów,
-uświadomienie roli reklamy i antyreklamy w zmianie stylu życia,
-podkreślenie korzyści wynikających z rzucenia palenia papierosów,
-uświadomienie skutków nikotynizmu biernego.
-wskazanie najczęstszych powodów dla których młodzi ludzie sięgają po papierosy
-ukazanie społecznych i zdrowotnych skutków palenia papierosów przez młodzież
-uświadomienie zasad zdrowego stylu życia (sport, odżywianie, zainteresowania itp.)             Jak co roku w przeddzień Święta Niepodległości w szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 98 rocznicy odzyskania przez Polskę nieodległości. W tym roku uroczystość miała szczególną oprawę. Uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali piękną część artystyczną. Wśród gości znaleźli się m.in. ks. Dziekan Stefan Świderski, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół. Akademię rozpoczął występ mażoretek. Dziewczęta zaprezentowały bardzo ciekawy układ choreograficzny do znanych melodii patriotycznych.

Z kolei montaż obejmował nie tylko wiersze, ale również informacje związane z trudną i długą drogą naszej ojczyzny do wolności. Partie narracyjne oraz wiersze przeplatane były wokalnymi występami zespołu śpiewaczego Działoszanki Plus. Na koniec uroczystości wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Dla wszystkich zebranych była to piękna lekcja historii i patriotyzmu.

W dniu 11 listopada licznie zgromadzeni uczniowie wzięli udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
             W dniu 7.11.2016 r. odbyły się eliminacje X edycji Wojewódzkiego Konkursu "Bezpieczeństwo na Piątkę". Przystąpiły do nich trzyosobowe drużyny uczniów klas piątych ze wszystkich szkół powiatu pińczowskiego.

Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Kołpak, Karolina Nowak i Piotr Nowak z kl. V. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zręcznością w pokonywaniu toru przeszkód na rowerze. .

Wolontariat, czyli warto pomagać.

             W dniu 3 listopada uczniowie klas I i II gimnazjum spotkali się z Panią Ewą Wojciechowicz – koordynatorem miechowskiego wolontariatu. Opowiedziała ona o różnych formach wolontariatu. Przybliżyła młodym ludziom ideę wolontariatu hospicyjnego, akcyjnego oraz medycznego.

Uczniowie dowiedzieli się, że dzięki wolontariatowi uczymy się akceptacji drugiego człowieka, ale przede wszystkim zyskujemy większą wiarę we własne siły. Dopełnieniem wykładu był film pokazujący życie w hospicjum i wyjaśniający ideę wolontariatu.

Podczas spotkania uczniowie zadawali wiele pytań. Grupka gimnazjalistów zadeklarowała chęć pomagania w hospicjum. Wybierają się tam już za kilka dni.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

            W dniu 13 października w Zespole Szkół w Działoszycach odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele wraz z dyrekcją, pracownicy szkoły i zaproszeni goście - ks. Dziekan Stefan Świderski, rodzice. Uczniowie podziękowali za codzienną pracę wychowawców i nauczycieli przygotowaną częścią artystyczną. Nie zabrakło życzeń i wielu ciepłych słów. Całość umilił występ zespołu śpiewaczego Działoszanki Plus.

NASI UCZNIOWIE W OPERZE KRAKOWSKIEJ

12 października br. członkowie Szkolnego Zespołu Śpiewaczego „Działoszanki Plus” oraz uczniowie naszego gimnazjum będący pod opieką nauczycieli pani Agnieszki Szymbry i pana Adama Kocerby odwiedzili Operę Krakowską. Oglądali tam przedstawienie pt. „Opera B/O”, podczas którego artyści krakowskiej sceny operowej zaprezentowali najpopularniejsze arie oraz wiele ciekawostek na temat formy muzycznej jaką jest opera. Obejrzane widowisko bardzo się wszystkim podobało, o czym świadczyły gromkie brawa oglądających oraz pozytywne opinie naszych uczniów.

„ Pierwszaki 2016/2017- zdrowo i bezpiecznie do szkoły”


             3 października 2016 r. uczniowie kl. I brali udział w akcji „ Pierwszaki 2016/2017- zdrowo i bezpiecznie do szkoły” zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 1 w Pińczowie.
Głównym celem przedsięwzięcia było przekazanie uczniom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia.
Dzieci wysłuchały prelekcji lekarza, policjanta, strażaka, obejrzały występ artystyczny. Na spotkaniu bawił i uczył dzieci również jeż Edek- maskotka Echa Dnia.
Na koniec chętni przystąpili do „testu” z bezpieczeństwa, za co otrzymali nagrody i słodkie upominki. Wszyscy odpowiedzieli na szóstkę.
Każda klasa miała wykonane pamiątkowe zdjęcie. .

             Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

30 września 2016 odbyła się VI edycja akcji pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym roku Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach po raz pierwszy wzięła udział w akcji i uzyskała licencję Organizatora Lokalnego WMTDay 2016. Koordynatorem akcji była pani Anna Suchecka.

Uczniowie klasy 4 i 5 po zaliczonym pisemnym egzaminie z tabliczki mnożenia i dzielenia uzyskali tytuł egzaminatorów. Komisje tworzyli: Ernest Nowak, Natalia Nogacka, Aleksandra Ciesielska, Zuzanna Szymbra, Oliwier Frąckiewicz, Olaf Wójcik, Amelia Zając, Karolina Nowak, Piotr Nowak, Zuzanna Winiarska, Karolina Kołpak, Zuzanna Adamczyk. To oni jako najmłodsi odpytywali swoich starszych kolegów ze szkoły podstawowej i gimnazjum ze znajomości tabliczki mnożenia. Komisji pomagała asystentka Sandra Malara uczennica gimnazjum.

Osoba, która zgłosiła się na egzamin i poprawnie odpowiedziała na 5 pytań uzyskała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i otrzymała pamiątkową legitymację. Pytaliśmy nie tylko uczniów, po tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia chętnie sięgnęli też nauczyciele i pracownicy szkoły.

Patrol egzaminacyjny wyruszył również do miasta. Egzaminowaliśmy przypadkowych przechodniów , pracowników urzędu miasta, banku oraz sklepów.

Przepytaliśmy 139 osób, egzamin zaliczyło 95 zdających.
Wszystkim, którzy zdali egzamin i otrzymali tytuł MT EXPETR gratulujemy!

Niech nauka będzie dla Was radością.
Bądźcie dobrymi uczniami!

             Dnia 29.IX.2016 roku dzieci odświętnie ubrane, przyszły do szkoły wraz z rodzicami. To dzień ślubowania. Do tej ważnej uroczystości przygotowywały się pod kierunkiem swojej wychowawczyni- p. Jadwigi Mazur.
Po wprowadzeniu szkolnego pocztu sztandarowego, odśpiewaniu hymnu państwowego, nadeszła najważniejsza część uroczystości- część, w której główne role grali pierwszoklasiści. Zaprezentowali się szkolnej społeczności i rodzicom w wierszach i piosenkach. Prezentacja wypadła okazale, toteż przystąpiono do dalszej części uroczystości. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a potem zostali przez panią dyrektor Martę Nowak pasowani na uczniów.
Do grona braci uczniowskiej przyłączyło się dziś 13 nowych uczniów, których powitali występami ich starsi koledzy z kl. 2 i 3.
Nie zabrakło na uroczystościach pana burmistrza MiG Działoszyce- Zdzisława Leksa oraz księdza dziekana- Stefana Świderskiego. Zaproszeni goście przybyli z prezentami dla dzieci, gratulowali im wstąpienia do społeczności szkolnej.
Po uroczystości ślubowania w sali gimnastycznej, na pierwszoklasistów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Miłą pamiątką przypominającą ten tak ważny dzień będą dyplomy z życzeniami sukcesów w kolejnych latach nauki szkolnej.

My też przyłączamy się do tych życzeń.

„Rozszyfrować Sienkiewicza”

          

             W bieżącym roku mija 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, jednego z największych pisarzy i twórców regionu świętokrzyskiego. Z tej okazji uczniowie klas III naszego gimnazjum wzięli udział w grze miejskiej organizowanej 23. 09. 2016 r. przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Gimnazjaliści z całego regionu świętokrzyskiego przemierzali ulice Kielc w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania związane z życiem i twórczością polskiego noblisty. Okazuje się, że przed Martą Masiudą, Natalią Mikiną, Małgorzatą Gołąb , Klaudią Różycką, i Damianem Kulą autor „Krzyżaków” nie ma zbyt wielu tajemnic. Na zwycięzców gry miejskiej czekały edukacyjne nagrody i słodkie upominki. Taka forma zdobywania wiedzy podobała się wszystkim uczestnikom gry, a rozszyfrowywanie Sienkiewicza okazało się pasjonującym zajęciem.

Spotkanie z panią Teresą Znojek

             23 września gościliśmy w naszej szkole już po raz drugi panią Teresę Znojek – łączniczkę i sanitariuszkę z Placówki AK „Dzięcioł” 106 Dywizji Piechoty Inspektoratu AK „Maria”. Pani Teresa podzieliła się z uczniami wspomnieniami sprzed i z czasów II wojny światowej kiedy to była mieszkanką Działoszyc. W niezwykle ciekawy sposób opowiadała o mieszkańcach Działoszyc, codziennym życiu w miasteczku, relacjach między ludnością żydowską i Polakami. Prelekcja była wzbogacona licznymi zdjęciami, książkami, artykułami prasowymi,starymi banknotami i dokumentami.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści pani Teresy. Była to piękna, żywa lekcja historii. Liczymy na to, że jeszcze nie raz skorzystamy z tej niezwykłej skarbnicy wiedzy.

"Kochane pierwszaki"

            14 września 2016r. na stadionie sportowym w Sitkówce-Nowinach odbyła się IX edycja przedsięwzięcia edukacyjno-profilaktycznego „Kochane Pierwszaki”. Przedsięwzięcie to było zorganizowane przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty przy współudziale Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Biskupa Pomocniczego Diecezji Kieleckiej, Komenda Wojewódzkiego Policji w Kielcach, Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny, Naczelnika Delegatury IPN w Kielcach.
Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk poświęcił dzieciom tornistry i przybory szkolne oraz pobłogosławił na progu nauki szkolnej. W uroczystości wzięło udział ponad 1000 pierwszoklasistów z 67 szkół.
Naszą gminę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Działoszycach.
W czasie wspólnej zabawy dzieci mogły pogłębić wiedzę na temat zagrożeń wypadkami drogowymi, przewidywania skutków zabaw w pobliżu jezdni. Funkcjonariusze Policji praktycznie uczyli jak bezpiecznie zachować się w ruchu drogowym, zaprezentowali też specjalistyczny sprzęt policyjny oraz tresurę psów.

Wycieczka się udała, pogoda dopisała, dzieci do szkoły wróciły w świetnych humorach i pełne wrażeń.

          

Akcja „Samorządy mają głos”

             W tym roku szkolnym gimnazjum w Działoszycach po raz czwarty włączyło się w akcję Centrum Edukacji Obywatelskiej „Samorządy mają głos”. Już na początku września zgłosili się kandydaci. Tym razem czwórka ochotników z zaangażowaniem zabrała się do pracy. Opracowali swoje programy wyborcze, które zaprezentowali podczas spotkania z uczniami gimnazjum. Pomysły były bardzo ciekawe. Potem rozpoczęła się kampania wyborcza. W ruch poszły pisaki, drukarki, itp. Na korytarzach gimnazjalnych pojawiły się hasła wyborcze oraz plakaty zachęcające do udziału w wyborach i promujące kandydatów. Walka na głosy była zaciekła, ale bardzo demokratyczna.

          

             I wreszcie w piątek, 23 września komisja wyborcza rozpoczęła pracę. Lokal wyborczy otwarto punktualnie o godzinie ósmej. Frekwencja – po prostu wyśmienita. Głosowało 88% uprawnionych do głosowania. Uczniowie wybrali swojego nowego przewodniczącego. Została nim Izabela Jarosz – uczennica klasy IIIa gimnazjum. Życzymy powodzenia.


W dn. 20 września 2016r. uczniowie Zespołu Szkół uczestniczyli w spotkaniu z policjantem Komendy Policji w Działoszycach panem Andrzejem Brzeszczem.

             Najmłodsze dzieci z kl.1-3 miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę. Policjant przypomniał jak właściwie poruszać się, gdy w pobliżu jest chodnik oraz w przypadku, gdy go nie ma, a także o prawidłowym przechodzeniu przez ulicę. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po rozmowie na temat zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze uczniowie w sposób praktyczny przypomnieli sobie owe zasady. Pod czujnym okiem funkcjonariusza ćwiczyły bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.

Koncert „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani... W hołdzie bohaterom II wojny światowej”

             16 września uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w koncercie „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani... W hołdzie bohaterom II wojny światowej” , który odbył się w Kieleckim Centrum Kultury.
Koncert przygotowany został w ramach programu historyczno-edukacyjnego, prezentującego treści historyczne związane z II wojną światową w oprawie muzycznej utworów śpiewanych przez Wojsko Polskie i oddziały partyzanckie w latach 1939–1947. Uczniowie wysłuchali opowieści słowno-muzycznej, wykonanej na scenie przez młodych muzyków ze Stowarzyszenia PASSIONART. Nie zabrakło takich utworów, jak „Rozkwitały pąki białych róż”, „Serce z plecaka” „O, mój rozmarynie” czy też „Wojenko, wojenko”. Przed koncertem wyemitowano film przypominający agresje III Rzeszy oraz Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939.

Europejski tydzień sportu

             W związku podsumowaniem Europejskiego Tygodnia Sportu 16 września 2016r. na stadionie sportowym w Działoszycach licznie zgromadzili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Działoszycach, Stępocicach i Dzierążni.

Burmistrz Miasta i Gminy w Działoszycach Pan Zdzisław Leks oraz dyrektorzy szkół życzyli uczniom wesołej, bezpiecznej zabawy oraz rywalizacji w według zasady "fair play".

Zabawa rozpoczęła się sztafetą 200 x 6 dla klas 4 – 6, w których udział brały dwie dziewczynki i czterech chłopców z każdej szkoły. Kolejne konkurencje przeprowadzone zostały dla klas 1 – 3, w których również udział brały drużyny mieszane. Uczniowie rywalizowali w toczeniu piłki slalomem, wyścigu kangurów, sadzeniu ziemniaków, strzelaniu piłką do bramki.

Uczniowie klas 4 - 6 rozegrali mecz piłki nożnej systemem "każdy z każdym", oddawali również strzały do pustej bramki w zabawie "nie kręć, że trafisz".

Wszyscy rywalizujący świetnie się bawili. Uczniowie ze szkoły w Działoszycach dopingowali swoje drużyny wcześniej przygotowanymi plakatami na których brzmiały następujące hasła "Zawsze i wszędzie 6 klasa potęgą będzie", " Jedno słowo, jeden gest 6 jest The Best!", "Zawsze i wszędzie Działoszyce mistrzem będzie"

Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Pan Zdzisław Leks ufundował dla każdej ze szkół sprzęt sportowy, który wręczył uczniom po zakończeniu turnieju.

                     

I Lekkoatletyczne Mistrzostwa Gimnazjum

             W dniu 14.09.2016 na stadionie w Działoszycach nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali i przeprowadzili „I Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkoły” dla uczniów Gimnazjum. Była to impreza sportowa zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu jako inicjatywa Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie.

W Mistrzostwach reprezentanci poszczególnych klas zarówno chłopcy jak i dziewczęta rywalizowali w 4 konkurencjach lekkoatletycznych: Bieg na 600 m, bieg na 100 m, rzut piłeczką palantową na odległość, sztafeta 4x100

I miejsce w zawodach w kategorii chłopców zajęli uczniowie klasy 3a, miejsce drugie zajęła klasy 2b, miejsce III przypadło klasie 2a.

W kategorii dziewcząt natomiast mistrzyniami szkoły zostały uczennice klasy 3b, II miejsce zajęły ex aquo klasy 2a i 2b, III miejsce również ex aquo klasy 1a i 3a.

Warto wspomnieć, że w „I Lekkoatletycznych Mistrzostwach Szkoły” udział wzięła cała społeczność szkolna ponieważ rywalizujących na bieżni swoich reprezentantów wspierali z trybun kulturalnym dopingiem koledzy i koleżanki z klasy.

Impreza zakończyła się ceremonią wręczenia z rąk pani Dyrektor Marty Nowak nagród oraz pamiątkowych dyplomów zwycięskim drużynom


Ślubowanie klas pierwszych gimnazjum

          

             13 września 2016r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I Gimnazjum w Działoszycach. Uczniowie uroczyście ślubowali m.in. dbać o honor i tradycję szkoły, rzetelną nauką i pracą wypełniać pokładane w nich nadzieje, wyrabiać w sobie siłę woli, prawość charakteru, koleżeństwo i chęć niesienia pomocy innym, czcić i szanować symbole szkoły, miasta i kraju oraz wartości narodowe. Społeczność szkolna z radością włączyła nowych kolegów i koleżanki do swojego grona.

77 rocznica wybuchu II wojny światowej

"Nigdy więcej wojny"

Jan Paweł II

             Dnia 9 września 2016r. odbył się apel przypominający wydarzenia sprzed siedemdziesięciu siedmiu lat - wybuch II wojny światowej. Ucznmiowie klasy IIa i II b Gimnazjum pod opieką p. Anny Kuśpiel przybliżyli wydarzenia związane z wkroczeniem wojsk niemieckich i radzieckich na terytorium Rzeczpospolitej oraz z powstaniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

          

Plan dowozów na rok szkolny 2016/2017

Szczegółowy harmonogram dowozów na rok szkolny 2016/2017 znajduje się poniżej

ROZKŁAD 

KALENDARIUMARCHIWUM


ROK SZKOLNY:


 2013/2014


 2014/2015


 2015/2016LICZNIK ODWIEDZIN