SZKOŁA PODSTAWOWA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

W     D Z I A Ł O S Z Y C A C H

BEZPIECZNE FERIE 2018

             Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Te zasady bezpieczeństwa przypomniał naszym uczniom na spotkaniu dzielnicowy Pan Tomasz Borzęcki.

             Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Nagrodzono najlepsze zespoły rozgrywek międzyklasowych


             6 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony przez Komisję Europejską w 2004 roku.
Internet to przestrzeń, która niesie za sobą wiele korzyści, ale także niebezpieczeństw. O tym, żeby pamiętać, że w Internecie również może stać nam się krzywda przypomniał uczniom nasz dzielnicowy Pan T. Borzęcki.
Przedstawiciel Policji omówił jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, przeprowadził pogadanki na temat uzależnienia od Internetu, agresji i przemocy rówieśniczej w Sieci, stalkingu, przestrzegał uczniów przed publikowaniem i rozsyłaniem ośmieszających lub kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, dopisywanie obraźliwych komentarzy (hejt). Omówił zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

K O R O W Ó D           N I E P O D L E G Ł O Ś C I


             29 stycznia 2018 roku, uczniowie klas IV - VII pod opieką nauczycieli Pani Anny Kuśpiel Pani Małgorzaty Wierzby brali udział w „Korowodzie Niepodległości” z okazji upamiętnienia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez wojewodę świętokrzyskiego Panią Agatę Wojtyszek oraz przedstawicieli samorządu pińczowskiego.

Zaproszeni uczniowie wzięli udział w ciekawej prelekcji historycznej przeprowadzonej przez pracownika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na temat walki Polaków o odzyskanie niepodległości, aż do czasów współczesnych. Po prelekcji uczniowie klasy VII – Natalia Kocel, Agnieszka Gołąb i Kacper Kowalski wzięli udział w konkursie na temat znajomości historii Polski. Wykazali się dużą wiedzą i zdobyli I miejsce. Otrzymali nagrody rzeczowe. Uczniowie zapoznali się z okolicznościową wystawą historyczną, gdzie mieli okazję z bliska przyjrzeć się replikom broni i spróbować swoich sił na sportowej strzelnicy, a także wziąć udział w ciekawych grach i konkursach.

Po zakończonym spotkaniu każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowany „Elementarz Młodego Patrioty”. Udział w Korowodzie Niepodległości był dla uczniów prawdziwą i żywą lekcją historii połączoną z wyrazem głębokiego patriotyzmu do Ojczyzny.

ZABAWA NOWOROCZNA 2018

             Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekali więc na okazję, aby się zabawić. Tradycyjnie więc w dniu 27 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyła się zabawa choinkowa. Czekali na nią z niecierpliwością uczniowie, zwłaszcza młodsi, którzy wystąpili w ciekawych strojach karnawałowych. Wśród radosnych maluchów z klas I-III można było znaleźć księżniczki, odważnych batmanów czy spidermanów. Pojawili się nawet strażacy. Najmłodsi bawili się znakomicie. Od godziny 18.00 parkietem zawładnęli starsi uczniowie – klasy VII oraz klas gimnazjalnych. Tu królowały stroje zdecydowanie wieczorowe. Piękne kreacje koleżanek zwracały uwagę kolegów. Atmosfera była wyśmienita. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień. Udekorowana kolorowymi balonami, bibułą, gwiazdami zamieniła się w prawdziwą salę balową. Nic więc dziwnego, że nogi same rwały się do tańca. A gorące przeboje w wykonaniu zespołu Mirage sprawiły, że czas minął bardzo szybko. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców naszej szkoły za przygotowanie tak wspaniałego balu.

          

SPOTKANIE NOWOROCZNE – DZIAŁOSZYCE 2018

             W piątkowe popołudnie 26 stycznia 2018 r. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz goście zebrali się na spotkaniu noworocznym w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach. Zostało ono zorganizowane już po raz drugi. Jego celem była integracja środowiska. Wśród zaproszonych gości byli między innymi ksiądz proboszcz Andrzej Jankoski, radni Rady Miejskiej w Działoszycach z wiceprzewodniczącymi Stanisławem Juszczykiem i Stanisławem Woźniakiem, rodzice oraz mieszkańcy gminy Działoszyce. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Marta Nowak, która powitała przybyłych gości i złożyła życzenia zdrowia i pomyślności w nowym 2018 r. Pani dyrektor poinformowała zebranych, że w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 r. „Aktywna tablica” szkoła została wyposażona w 2 tablice interaktywne i 2 projektory.
W ramach dotacji celowej szkoła została wyposażona w gabinet profilaktyki zdrowotnej.

W trakcie spotkania program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych w Działoszycach. W wykonaniu najmłodszych zebrani obejrzeli przedstawienie jasełkowe, w którym nie zabrakło tradycyjnych postaci Maryi, Józefa, pasterzy czy pięknie wyglądających turonia i diabła. W pięknej scenerii i pomysłowych strojach bohaterowie wyglądali jak prawdziwi kolędnicy.             Członkowie Koła Europejskiego przygotowali znane wszystkim angielskie piosenki świąteczne. Goście podziwiali również zespół śpiewaczy Działoszanki. Dziewczęta pięknie wykonały tradycyjne, polskie kolędy. Starsi uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna w wersji współczesnej”. Autorką scenariusza była jedna z uczennic klasy II gimnazjalnej. Widownia z zapartym tchem śledziła losy skąpego Scrooge’a, który na koniec całkowicie się zmienił. W programie znalazły się również scenki kabaretowe w wykonaniu uczniów klasy VII. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z czasu spędzonego w miłym gronie. Dla niektórych była to jedyna okazja na oderwanie się od codziennych trosk i zmartwień. Na koniec goście wspólnie zaśpiewali kolędę. Pani Dyrektor podziękowała występującym oraz gościom i widząc uśmiech na twarzach widzów utwierdziła w przekonaniu, że takie inicjatywy są potrzebne i na pewno będą kontynuowane w przyszłości.


Atmosfera była rodzinna i pełna ciepła.

             W dniu 18 stycznia 2018 roku odbył się apel czytelniczy przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych.

Najpierw koledzy z klasy 5 przenieśli nas w baśniowy świat krasnali i wróżek. Przekonywali widzów, że warto obudzić w sobie magię czytania, by móc przenieść się za pomocą książki w świat magii i czarów. Na koniec uczniowie klas 1-6 wzięli udział w quizie związanym z bohaterami najpiękniejszych baśni. Okazało się, że nasi uczniowie świetnie znali każdy z utworów.             Klasy gimnazjalne z kolei przeniosły słuchaczy w świat dziecięcych wspomnień słowami pięknych wierszy o książkach. Przeplatały je sentencje najbardziej znanych pisarzy o mądrości płynącej z czytania. Na końcu obu spotkań Pani dyrektor Marta Nowak wręczyła nagrody laureatom Konkursu Pięknego Czytania.


Liczymy na to, że od dzisiaj nasza biblioteka będzie pękać w szwach.

SPOTKANIE WIGILIJNE

             W przeddzień świąt w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne, przygotowane przez uczniów klas 2-3 szkoły podstawowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ksiądz proboszcz Andrzej Jankoski, dyrekcja szkoły, nauczyciele, wychowawcy, rodzice, pracownicy administracji i obsługi. Na początku Pani Dyrektor Marta Nowak oraz ksiądz proboszcz złożyli zebranym świąteczne życzenia Następnie sceną zawładnęły mażoretki, które zatańczyły piękny układ do znanego świątecznego przeboju. Natomiast uczniowie z klas 2-3 zaprezentowali społeczności szkolnej przedstawienie jasełkowe, w którym nie zabrakło znanych postaci: Świętej Rodziny, krakowiaków, diabła, Żyda czy pasterzy. Piękne stroje, przejmujące wiersze i znane kolędy wykonane brawurowo przez najmłodszych kolegów zostały bardzo ciepło przyjęte przez widzów. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy najbardziej znane kolędy.KONKURS BOŻONARODZENIOWY ROZSTRZYGNIĘTY !!!

             Jak co roku koło europejskie działające pod opieką Pani Agnieszki Szymbra zorganizowało konkurs bożonarodzeniowy. W tym roku zadanie polegało na wykonaniu najpiękniejszej kartki świątecznej. Napłynęło ponad 60 prac, a komisja konkursowa miała duży problem z wyłonieniem zwycięzców. Wszystkie kartki były wspaniałe i niepowtarzalne, dlatego też wszystkie prace zostały nagrodzone. Szczególnie doceniono natomiast zdobywców I, II i III miejsc.

I miejsce: Jan Porada, Zuzanna Kołton, Paweł Niedzielski, Amelia Zając, Weronika Szostak i Zofia Porada

II miejsce: Jakub Zając, Maja Wójcik, Krystian Kłębek, Karolina Nowak, Oliwia Jakubas

III miejsce: Jakub Wójcik, Amelia Grębosz, Maja Ostrowska, Amelia Winiarska, Aleksandra Ciesielska, Kamil Kłębek, Marta Puchała             Jak zwykle oryginalne nagrody przygotowali niezawodni członkowie koła europejskiego: Adrian Sutor, Mateusz Charuza, Nikola Waligóra, Kinga Błajszczak, Aleksandra Zając, Weronika Szostak.


SZLACHETNA PACZKA 2016

             W tym roku po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Szlachetna Paczka”. Uczniowie przez dwa tygodnie przynosili potrzebne produkty. Tym razem wspieraliśmy mamę, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci. W 12 paczkach znalazły się potrzebne artykuły spożywcze, środki czystości, warzywa, a także odzież. Zebrano również pieniądze potrzebne na opał. Wolontariusze pięknie zapakowali świąteczne prezenty i zawieźli do magazynu Szlachetnej Paczki, który znajdował się w Pińczowie. Z relacji opiekuna rodziny obecnego przy przekazywaniu paczek wiemy, że rodzina była bardzo szczęśliwa. Wszyscy cieszyli się z każdej przekazanej rzeczy. Mamy nadzieję, że w ten sposób święta w tym roku były szczęśliwsze – dla rodziny – bo ktoś o nich pamiętał, a dla nas – bo mogliśmy pomóc..

Apel z okazji 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

             W dniu 13 grudnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony przypomnieniu wydarzeń sprzed 36 lat. Uczniowie gimnazjum przypomnieli wszystkim ten trudny czas. Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na mocy uchwały Rady Państwa. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

          

             Młodzież i dzieci młodszych klas w ciszy wysłuchali programu artystycznego. Mamy nadzieję, że była to dla was sugestywna lekcja historii.

„NIE ZGINĘŁA – ZMARTWYCHWSTAŁA” – 11 LISTOPADA 2017 R.

             10 listopada 2017r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania wolności przez Polskę w 1918 roku. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klas gimnazjalnych pod kierunkiem pani Anny Kuśpiel. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz montażu słowno-muzycznego pt. „Nie zginęła – zmartwychwstała” obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918.
Uwagę zwracała piękna dekoracja przygotowana pod okiem pani Mirosławy Goły. Montaż uświetniony został przez występ zespołu śpiewaczego Działoszanki, który przy akompaniamencie opiekuna pana Adama Kocerby zaśpiewał kilka znanych utworów. Goście oraz uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej pięknej lekcji historii. Na koniec uroczystości wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.

                              
          

             W dniu 11 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uroczysty pochód otwierały mażoretki. Obecny był również poczet sztandarowy oraz uczniowie z każdej klasy wraz z wychowawcami. Wartę przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki pełnili przedstawiciele zuchów oraz harcerze. Uczniowie złożyli wiązankę pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

                              
          

             W dniu 8 listopada 2017r.w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki odbył się apel profilaktyczny pt: ,,Czy papieros szkodzi?”. Klasa 6 zaprezentowała przygotowaną inscenizację dotyczącą szkodliwości palenia. Przedstawione scenki propagowały piękny styl życia wolny od tytoniu. Uczniowie przekazali informacje o przyczynach, dynamice i skutkach uzależnienia od tytoniu.
Na zakończenie został podsumowany szkolny konkurs plastyczny ,,Moje drzewo” zorganizowany prze szkolne koło PCK.

Nagrodzeni uczniowie:

Miejsce I
Kuba Kowalski – klasa 5
Martyna Bochniak – klasa 4

Miejsce II
Amelia Stec – klasa 4

Miejsce III
Ernest Nowak – klasa 5
Kamil Kłębek – klasa 5

Otrzymali z rąk Pani Dyrektor Marty Nowak nagrody książkowe. Prace uczniów zdobią korytarz szkolny.


„ Pierwszaki 2017/2018- zdrowo i bezpiecznie do szkoły”

             25 października 2017 roku uczniowie z klasy pierwszej wzięli udział w organizowanej przez ,,Echo Dnia" akcji ,,Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły" w Szkole Podstawowej w Pińczowie.
Spotkanie miało formę zabawy, o ważnych sprawach mówił Jeż Edek, który tańczył, śpiewał i sam uczył się właściwych zachowań. Ciekawy spektakl pt. ,,W KRUSikowie - przygody pszczółki KRUSzynki i trzmiela OKRUSzka'' przedstawili pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Akcja rozgrywała się w wiosce, gdzie bohaterowie napotykali na różne niebezpieczeństwa. Każda przygoda uczyła , jak należy bezpiecznie zachować się przebywając na wsi.
Następnie strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie poruszyli tematy związane z zasadami prawidłowego zachowania się w czasie pożaru, wypadku, używania nr alarmowych, zachowania wobec nieznajomych. Funkcjonariusze Policji uczyli jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której dzieci występują w roli pieszego, pasażera czy rowerzysty.

Wyjątkową lekcję zakończyła ,,klasówka" ze znajomości omawianych zasad bezpieczeństwa, która została rozwiązana szybko i bezbłędnie przez przedstawicieli klas.

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy plan lekcji oraz opaskę odblaskową.

XI Edycji Wojewódzkiego Turnieju „Bezpieczeństwo Na Piątkę”

             Dnia 26.10.2017r. w Powiatowej Hali Widowiskowo – Sportowej POKSTIR w Pińczowie odbył się etap powiatowy XI Edycji Wojewódzkiego Turnieju „Bezpieczeństwo Na Piątkę”, w którym udział wzięło 9 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego. Wśród tej grupy znaleźli się również uczniowie z naszej szkoły: Adamczyk Zuzanna, Natalia Ostrowska, Ernest Nowak.

Walkę o zwycięstwo toczyły trzyosobowe drużyny uczniów klas piątych, w czterech konkurencjach. Pierwsza to test wiedzy ogólnej z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas prac w gospodarstwie rolnym oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. W kolejnej konkurencji kapitanowie drużyn musieli pokonać rowerowy tor przeszkód, a następnie całe drużyny przystąpiły do pokazu praktycznych umiejętności związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną.

Na sam koniec komisja, oceniła prace plastyczne wykonane przez dzieci, którego tematem przewodnim było hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo w szkole”. Nasza praca plastyczna została wyróżniona. Uczniowie pracowali pod opieką p. Mirosławy Goły.

             

Uczniowie klas III gimnazjum w Teatrze J. Słowackiego w Krakowie


             W dniu 25.10.2017r. uczniowie klas III gimnazjum w Teatrze J. Słowackiego w Krakowie obejrzeli doskonałą komedię mistrza gatunku, Moliera, obśmiewającego w swoich dramatach głupotę ludzką, zacofanie, obłudę i podłość. „Chory z urojenia” to szuka, która porusza bardzo aktualny temat samotności, paradoksów życia, pychy i próżności człowieka. Pampiglione poruszał te niewesołe kwestie bawiąc do łez, doprowadzając nas przez śmiech do głębokich refleksji. W roli tytułowej zobaczyliśmy jednego z najpopularniejszych polskich aktorów – Andrzeja Grabowskiego.

Po obejrzeniu sztuki wybraliśmy się na wycieczkę melexem (zaczął padać deszcz) po Starym Mieście i Kazimierzu. Umożliwiło nam to zwiedzić najbardziej interesujące miejsca Krakowa, odkryć zabytkową architekturę oraz wiele wartych zobaczenia miejsc jak Rynek Główny będący największym placem miejskim w Europie, liczne stare kościoły, drogę królewską. Zwiedziliśmy wspaniałą dzielnicę Kazimierz zwaną też żydowską z mnóstwem pięknych historycznych zakątków jak plac Wolnica, plac Nowy, 7 synagog, oraz słynna ulica Szeroka gdzie Steven Spielberg kręcił nagrodzony Oskarem film "Lista Schindler'a" a także gdzie odbywa się coroczny międzynarodowy festiwal muzyki żydowskiej.

Podczas całej wycieczki słuchaliśmy komentarza przewodnika odtwarzanego z systemu audio.

Projekt Teatr Polska

             W ramach projektu Teatr Polska 2017 w dniu 19 października uczniowie klas gimnazjalnych mogli wziąć udział w przedstawieniu teatralnym reżyserowanym przez Tomasza Cymermana pt. „Beze mnie”. W rolach głównych wystąpili Sylwia Gola, Miłosz Karbownik i Łukasz Stawarczyk. Zaprezentowali oni piękną opowieść o przyjaźni, miłości, wyobcowaniu i pragnieniu akceptacji. Nowoczesne widowisko dotyczące szkolnych relacji, problemu odrzucenia przez rówieśników i ucieczki w wirtualną rzeczywistość młodzież naszej szkoły przyjęła niezwykle ciepło. Uczniowie mogli poczuć się częścią spektaklu. Po jego zakończeniu wszyscy wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez pracownika teatru. Stały się one okazją do kontynuowania rozmów o ważnych dla nich tematach i trudnościach, z jakimi zmaga się młode pokolenie. Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów wraz z aktorami reżyserem zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

                              
          

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

             „Bezmierny mój dług wdzięczności” – pod takim hasłem odbyły się w szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach obchody Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski przygotował dla dyrekcji szkoły, wszystkich nauczycieli i pracowników uroczystą akademię. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ksiądz proboszcz, dyrektor ZEAJ, dyrektor szkoły oraz nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi i uczniowie. Ciepłe i życzliwe słowa do pedagogów popłynęły od gości, dyrekcji szkoły oraz wychowanków. Ci ostatni przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym słowami poetów wyrazili ogromną życzliwość i wdzięczność dla trudnej pracy nauczyciela. Uświetnieniem uroczystości był występ zespołu śpiewaczego Działoszanki.


          

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

             W dniu 5 października 2017 roku w Szkole Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej.


             W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Pan Zdzisław Leks, Ksiądz Proboszcz Andrzej Jankoski, przewodnicząca Rady Rodziców. Pani dyrektor Marta Nowak powitała przybyłych gości, rodziców, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą.


             Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwią funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Po zakończeniu części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Ślubowali być dobrymi Polakami i uczniami, przestrzegać zasad obowiązujących w szkole. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Dzieci otrzymały prezenty i życzenia od Pana Burmistrza, Księdza Proboszcza, Rady Rodziców oraz kolegów z klasy drugiej i trzeciej. Rodzice przygotowali pierwszakom słodki poczęstunek.


Wszyscy życzymy pierwszakom dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół.

             W dniu 4 października uczniowie kl.2 i 3 a,b pod opieką wychowawców: p. Jadwigi Mazur, p. Barbary Baranowskiej i p. Natalii Banaszek uczestniczyli w wycieczce do piekarni. Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Mandeckiej dzieci poznały piekarnię od środka, pracę piekarza i proces technologiczny produkcji pieczywa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć maszyny, urządzenia m.in. piece piekarnicze, łopaty do wsadzania pieczywa oraz wózki z upieczonym chlebem. Z ciekawością przyglądały się jak piekarz ważył ciasto i nadawał formę. Mieliśmy okazję zwiedzić również ogromny magazyn z workami mąki.

Wycieczka zakończyła się degustacją pysznych rogalików. Uczniom bardzo podobała się praca piekarza i wielu z nich stwierdziło, że w przyszłości będą zajmować sie wypiekiem smacznego pieczywa.

                              
          

             W dniu 27 września uczniowie kl.2 i 3 a,b pod opieką wychowawców: p. Jadwigi Mazur, p. Barbary Baranowskiej i p. Natalii Banaszek wybrali sie na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu oznak jesieni. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią, zwróciły uwagę na warstwową budowę lasu, różne gatunki drzew, krzewów i grzybów. Obserwowali przez lupę okazy przyrodnicze oraz mierzyli pnie drzew. Udało nam się spotkać wiewiórki i nieliczne owady.

Wycieczka była ciekawą lekcją przyrody i dostarczyła wiele radości. Po powrocie z lasu uczniowie przygotowali w klasie leśną galerię ze znalezionych okazów.


          

VII Światowego Dznia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

             29 września 2017 odbyła się VII edycja Światowego Dznia Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym roku Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach po raz kolejny wzięła udział w akcji i uzyskała licencję Organizatora Lokalnego WMTDay 2017.

Uczniowie : Aleksandra Ciesielska, Zuzanna Szymbra, Oliwier Frąckiewicz i Zuzanna Adamczyk po zaliczonym pisemnym egzaminie z tabliczki mnożenia i dzielenia uzyskali tytuł egzaminatorów i odpytywali swoich starszych kolegów ze szkoły podstawowej i gimnazjum ze znajomości tabliczki mnożenia.

Osoba, która zgłosiła się na egzamin i poprawnie odpowiedziała na 5 pytań uzyskała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i otrzymała pamiątkową legitymację. Pytaliśmy nie tylko uczniów, po tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia chętnie sięgnęli też nauczyciele i pracownicy szkoły.
Przepytaliśmy 69 osób, egzamin zaliczyło 55 zdających. Wszystkim, którzy zdali egzamin i otrzymali tytuł MT EXPETR gratulujemy!


W trosce o bezpieczeństwo uczniów…

             Dbając o bezpieczeństwo uczniów w szkole w dniu 20 października 2017 roku odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z przedstawicielami Policji w Działoszycach.

Policjanci odwiedzili uczniów ze szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych II–III. Młodzież z uwagą wysłuchała pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Przedstawiciele policji uświadomili uczniom, jakie zagrożenia związane są z „cyberprzemocą”, polegającą na prześladowaniu, zastraszaniu, nękaniu, wyśmiewaniu innych osób z wykorzystaniem technik informacyjnych i komunikacyjnych, takich jak: e-mail, fora dyskusyjne, blogi, sms-y, telefony komórkowe, strony internetowe.

Pogadanka policjantów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy chętnie uczestniczyli w dyskusji oraz zadawali pytania. Spotkania takie przyczyniają się do poprawy wiedzy młodych ludzi na tematy zagrożeń, z którymi, być może nieświadomie, mogą się spotkać.


Prelekcja przedstawiciela KRUS


„Był taki wrzesień…”

78 rocznica wybuchu II wojny światowej.

             1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie atakiem na Westerplatte rozpoczęły II wojnę światową, a 17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę.
W rocznicę hitlerowskiej i sowieckiej agresji w naszej szkole 22 września odbył się apel upamiętniający tragiczne wydarzenia sprzed 78 lat. Upamiętniono również powstanie Polskiego Państwa Podziemnego(27 września).

Apel przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką pani Anny Kuśpiel.

          

DZIAŁOSZANKI NA DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH

             W niedzielę 3 września br. na zaproszenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach Szkolny Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” uczestniczył w Dożynkach Wojewódzkich, które w tym roku odbyły się w Masłowie. Zaprezentował tam swój program artystyczny w widowisku folkowym pn. „Estrada Folkloru”. Występ naszego zespołu został bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Świadczyły duże brawa i liczne gratulacje od oglądających i słuchających występu „Działoszanek”.

Skład zespołu: Kołpak Karolina, Łach Patrycja, Miszczyk Martyna, Olesińska Kinga, Olesińska Weronika, Puchała Anna, Sęk Maja, Szostak Natalia. Akompaniował na akordeonie Adam Kocerba – nauczyciel muzyki i kierownik artystyczny zespołu.

          

Plan dowozów na rok szkolny 2017/2018

Szczegółowy harmonogram dowozów na rok szkolny 2017/2018 znajduje się poniżej

ROZKŁAD 

KALENDARIUMARCHIWUM


ROK SZKOLNY:


 2013/2014


 2014/2015


 2015/2016


 2016/2017LICZNIK ODWIEDZIN